Philip Morris International
Primiți actualizări săptămânale, locuri de muncă noi și evaluări

Recenzii Philip Morris International despre Salariu și beneficii

Ordonare după
9 evaluări se potrivesc cu căutarea
Vedeți toate cele 1.532 de recenzii
Cultura Locurilor de muncă
A fost o experienta foarte frumoasa, am avut foarte multe de invatat de la oameni minunati. Datorita lor am invatat sa ascult si sa aflu nevoile oamenilor.
Pro
Seriozitatea de care dadeau dovada in privinta salariului
Contra
Pauzele scurte
Cultura Locurilor de muncă
Verry good Company, they have manny oportunites to have a bright future
4,0
Cultura Locurilor de muncă
Une belle experience, hors mon domain d'etudes, pendent les vacances d'ete
Nothing bad to say.

super team members

company car & phone

flexible working hours
Cultura Locurilor de muncă
-A very good company, with excellent procedures and policies
-lots of training possibilities including abroad, lots of experience exchanges, good appraisal system

-paying good money, bonuses, free food at the canteen, free refreshments
-excellent workplace culture, lots of events for employees and families
-challenging to cooperate with the other countries' organisations
Pro
free lunches, company cars for some positions, training, courses
Contra
not really
A fost utilă această recenzie?
Evaluați compania la care ați lucrat recent
Faceți-vă cunoscută experiența pentru a ajuta alte persoane
I have been working at Philip Morris International full-time

Good salary and benefits arrangements

Often long hours, but varies on position

Very good company
Cultura Locurilor de muncă
Very nice work environment. Strong relationship with customers and within the team makes job easier and very satisfying. Good benefits, commission, company car, free lunches.
Cultura Locurilor de muncă
Cultura de organizatie foarte competitiva, mediu de lucru caracterizat prin dezechilibru munca viata personala si multa presiune, lipsa transparenta si comunicare, incongruenta valori si actiuni (incepand de la management), gap foarte mare intre management si angajati (strategie, comunicare, competente, salarii), meeting-uri multe, lungi si ineficiente ("cultura powerpoint"); salarii bune (mai ales in functii de conducere), infrastructura si instrumente de lucru decente, beneficii medii, accesibilitate cursuri, oportunitati dezvoltare, program de lucru flexibil si remote
Pro
Program flexibil de lucru, conditii bune, asigurare de sanatate, salarii bune
Contra
Dezechilibru munca/ viata personala, multa presiune, cultura agresiva si lipsitita de transparenta, incongruenta intre valori si actiuni
Cultura Locurilor de muncă
Philip Morris Trading este o companie in care se intra dificil si in functie de context. Din perspectiva locului de munca de la HQ, aceasta este greoaie, dezechilibrata si cu putine realizari. Managementul este haotic si desi se lucreaza non-stop la o strategie, efectiv ea nu exista sau daca exista s-a dovedit in ultimii ani a fi una paguboasa (compania a pierdut cota de piata agresiv, ajungand al 3-lea jucator in piata de tabacco cu o cota de sub 18%).
Organizatia si oamenii in marea lor parte sunt placuti si pasionati de ce fac insa companii ii modeleaza intr-un mod in care acestora le este dificil sa se angajeze daca pleaca din industrie (mai ales in marketing, trade marketing sau sales key accounts).

Modul de lucru de zi cu zi este alambicat, complicat si greoi. De aceea 80% din planurile facute la HQ nu se aplica de catre forta de vanzari din teren.

Procesele de evaluare anuale au rol consultativ. Sesiunile de talent review sunt cele care determina directia angajatului in companie. Acestea sunt subiective si 99% din decizii se iau pe perceptii, afinitati si prietenii. Sunt foarte putini cei cu coloana vertebrala care au curajul sa promoveze performanta si meritocratia.

Compania plateste bine, peste media pietei pe toate pozitiile, acesta fiind si unl din criteriile ce fac angajarea ulterioara dificila dar si elementul care contribuie la retentia angajatilor. Media de varsta este usor ridicata pentru o companie multinationala insa nivel oamenilor nu este ridicat, existand insa varfuri!
Pro
pachetul salarial si de beneficii conexe
Contra
devii neangajabil daca vrei sa iesi din industrie, echilivru viata-munca inexistent, lipseste satisfactia muncii, poti avea o cariera de succes pe termen lung ddoar daca esti "in gasca care trebuie"
Vedeți mai multe evaluări pentru Philip Morris International
Ați putea dori să încercați:
Profil revendicat
Vreți să aflați mai multe despre munca aici?
Puneți o întrebare despre munca sau interviurile de angajare la Philip Morris International. Comunitatea noastră este gata să răspundă.
Evaluare generală
4,2
Bazat pe 1.532 de evaluări.
774
499
174
Evaluări după categorie
3,9
Balanța dintre muncă și viața personală
4,3
3,7